Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Instalacje paneli fotowoltaicznych zyskują z roku na rok coraz większą popularność. To propozycja dla wszystkich, którzy pragną wytwarzać darmowy prąd z energii słonecznej. Ceny prądu rosną z roku na rok. Dzięki własnej elektrowni nie musimy płacić za prąd, gdyż sami jesteśmy właścicielami pozyskanej energii.
Bardzo ważnym elementem pod względem ekologii jest rezygnacja z nieodnawialnych źródeł energii. Przy użyciu fotowoltaiki nie wnosimy zanieczyszczeń Co2 do środowiska. Własne źródła energii pozwolą zasilić wszystkie urządzenia w domu, a także systemy np. pompa ciepła i elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Jak działa technologia fotowoltaiki
Podstawowym elementem systemu instalacji fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne.
To element półprzewodnikowy, w którym występuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Fotony padają na płytkę krzemową (materiał produkcyjny) przesuwając elektron ze swojej pozycji i wprawiając je w dalszy ruch. Ogniwa fotowoltaiczne połączone są bezpośrednio z inwerterem (falownikiem), który reguluje pracę i przemienia prąd stały na prąd zmienny.
Dzięki temu procesowi możemy wykorzystywać wyprodukowaną energię na różne potrzeby.
Gwarantowany zwrot
Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca. Nie musimy płacić miesięcznie za prąd, co gwarantuje zwrot inwestycji w ciągu kilku lat.
Ekologia
Promienie słoneczne są dostępne w każdym zakątku na kuli ziemskiej. Panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń przez co są przyjazne środowisku.
Możliwość kredytowania
W przypadku prywatnych instalacji istnieje wiele metod finansowania. Kredyt finansowy, bezzwrotna dotacja oraz ulga termomodernizacyjna.