Skip links

Folia grzewcza Termofol

Folie Grzewcze

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to wysokiej klasy produkt, który sprawdza się niemal w każdym przypadku. Nadaje się jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem jakim jest ogrzewanie podłogowe, sufitowe oraz ścienne. Śmiało można stwierdzić, że jakość jej wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, że jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie oraz zastosowaniu.

Technologia w jakiej jest wykonana folia grzewcza

Folia grzewcza działa w oparciu o opór elektryczny węgla. Folia grzejna na podczerwień zbudowana jest ze staranie wyselekcjonowanego węgla oraz pasty aluminiowej nanoszonej za pomocą nowoczesnej technologii (jaką jest technika drukarska) na folię PET. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz ognioodpornymi. Folia PET jest zabezpieczona specjalną folią LAMINEX. Elektrody z taśmy miedzianej pełnią rolę przewodnika prądu elektrycznego natomiast srebrna taśma zabezpiecza ją przed iskrzeniem.

Folie grzejne na podczerwień (folia grzewcza, folia węglowa) parametry:

• Grubość: 0,338 mm.
• Wymiary: Długość wielokrotność 25 cm
• Szerokośc: 25cm, 50cm, 100cm
• Zasilanie: napięcie sieciowe AC 230 V
• Napięcie: stałe DC 12 V lub 24 V
• Moc: od 80 W/m² do 400 W/m²

całe ciepło generowane jest za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych, grafitowych pasach grzejnych. Moc grzewcza zależna jest od odległości pomiędzy wspomnianymi już pasami, szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzejne o stosunkowo niskiej mocy doskonale sprawdzą się w przypadku ogrzewania alternatywnego (jakim jest komfort ciepłej podłogi), natomiast o wyższej jako podstawowy system grzewczy.

Folia grzewcza – zastosowanie:

• Elektryczne ogrzewanie ścienne
• Elektryczne ogrzewanie podłogowe
• Podgrzewane lustra – system Anty-Para
• Grzejniki – promienniki na podczerwień
• Ogrzewanie obiektów sakralnych
• Ogrzewanie kamperów / kampingów 

Korzyści jakie daje ogrzewanie folią grzewcza:

• Niskie koszty inwestycyjne
• Niskie koszty eksploatacyjne
• Oszczędność miejsca – brak kotłowni
• Precyzyjna regulacja temperatury poprzez programowalny regulator temperatury
• Brak grzejników w pomieszczeniach – zwiększa to możliwość aranżacji wnętrz
• Bezobsługowość
• Brak problemów z uzupełnianiem wody w instalacji oraz odpowietrzaniem jej
• Brak zagrożenia związanego z zaczadzeniem budynku
• Brak zagrożenia związanego z wybuchem
• Nie potrzeba budowy oraz konserwacji komina
• Brak strat przesyłanego ciepła – ciepło jest wytwarzane w miejscu zużycia
• Trwałość – żywotność folii grzewczej wynosi 100 lat

Jak wybrać folię grzewczą?

Wybór folii grzejnej, wbrew temu co większość z nas myśli, nie zależy wyłącznie od naszych wymagań. Początkowo należy ustalić moc cieplną każdego pomieszczenia, w którym chcemy dokonać jej instalacji.
Jeśli nie dysponujemy takimi danymi z projektu, należy przyjąć za szacunkowe wyliczenia na podstawie konstrukcji, przeznaczenia obiektów oraz indywidualnych potrzeb.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele różnorodnych modeli folii grzewczych, różniących się od siebie mocą – od 80 W/m² nawet do 400 W/m².
Słabsze rozwiązania, chociaż doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, cechują się stosunkowo znacznym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).
Osobiście Solte poleca Państwu mocniejsze folie grzewcze( od 140 W/m²) w przypadku, których opóźnienie czasowe jest niewielkie, co przekłada się na maksymalny komfort termiczny w pomieszczeniu.
UWAGA: Niezależnie od mocy cieplnej, zapotrzebowanie na energię jest takie samo. Różnica polega tylko na czasie nagrzewania, a zużycie energii elektrycznej jest takie same. W przypadku ogrzewania podłogowego za pomocą folii o wyższej mocy szybciej uzyskuje zadaną temperaturę natomiast ogrzewanie o niższej mocy potrzebuje więcej czasu aby doprowadzić warstwę wierzchnią do uzyskania odpowiedniej temperatury.
Czas wzrostu temperatury zależy również od wielkości pokrycia powierzchni grzewczej. Im większy procent pokrycia podłogi, tym krótszy czas oczekiwania na osiągniecie zadanej temperatury. Komfort użytkowania folii grzewczej w systemie ogrzewania płaszczyznowego zależny jest w dużej mierze od elektronicznego regulatora temperatury. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno modele standardowe – z funkcją nastawy temperatury oraz prostym systemem bezpieczeństwa, jak i zaawansowane technologicznie modele – z panelem dotykowym, szerokim trybem personalizacji praz współpracujące z układami zdalnego sterowania. W przypadku produktów rozbudowanych zyskujecie Państwo możliwość wyboru najefektywniejszego systemu sterowania, idealnie dopasowanego do swoich potrzeb.

UWAGA: Przed zakupem foli grzejnej warto zapytać o Europejskie badania oraz sprawdzić zabezpieczenia folii grzejnej! 

Najczęściej popełniane błędy przy doborze folii grzejnej i a zarazem konsekwencje

Folia grzewcza – dobór odpowiedniej mocy
Wybór i instalacja folii w systemach ogrzewania płaszczyznowego należy do nieskomplikowanych i prawie bezinwazyjnych. Istnieje jednak kilka kluczowych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, zarówno podczas projektowania jak i wykonywania instalacji. Podstawowym błędem, jaki można spotkać podczas projektowania systemu folii grzewczych, jest zastosowanie wersji o zbyt niskiej mocy jednostkowej. Wynikać to może z niewłaściwie oszacowanego zapotrzebowania na moc grzewczą. Oprócz oczywistego niedogrzania pomieszczeń, czas, po jakim wartość temperatury osiągnie poziom zadany na regulatorze (lub zbliżony), będzie dłuższy niż w prawidłowo zwymiarowanej instalacji.
Dobór powierzchni ogrzewanej przez folie grzejne
W przypadku zainstalowania folii grzejnej o odpowiedniej mocy lecz pokryciu zbyt małej powierzchni podłogi czas oczekiwania na uzyskanie komfortowych parametrów temperatury w pomieszczeniu wydłuży się, lecz w tym przypadku zapewnimy wymaganą moc grzewczą gwarantując ciepło w pomieszczeniu. Również wtedy czas oczekiwania na uzyskanie optymalnych parametrów temperatury wydłuży się, ale w tym przypadku zapewnimy wymaganą moc grzewczą.
Właściwy wybór termoregulatora dostosowanego do folii grzewczych
Zastosowanie termoregulatora posiadającego styk o zbyt małej mocy (pod względem obsługiwanej mocy)
może spowodować uszkodzenie elementów wykonawczych co skutkuje awarią systemu grzewczego – brakiem ogrzewania.
Zainstalowana folia grzejna nie powinna przekraczać 80% dopuszczalnej mocy termoregulatora. 

Folia grzejna a mata grzewcza

Folia grzewcza w przeciwieństwie do klasycznych kabli lub mat grzejnych grzeje całą powierzchnią a nie tylko miejscowo przez przewód o wysokiej temperaturze, dzięki temu możemy zainstalować ją pod każdą nawierzchnią jaką chcemy zastosować w pomieszczeniu Folia grzejna zużywa o 50% mniej energii elektrycznej niż tradycyjna mata grzewcza.

rollup 100

Folia grzewcza – schemat podłączenia

schemat_podlaczenia_folia_grzewcza

Możliwości i zastosowania folii grzejnych

Ogrzewanie podłogowe folią grzejną

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pozwala znacznie obniżyć średnią temperaturę powietrza, bez równoczesnego pogorszenia się komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Szacuje się, że to nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 20 % energii potrzebnej na ogrzewanie domu. Wysoka jakość połączona z szeroką funkcjonalnością oraz stosunkowo niskimi kosztami znacząco zwiększa komfort cieplny mieszkania, domu czy też biura. Folia grzejna jest praktycznie niezauważalnym, aczkolwiek wyjątkowym źródłem ciepła, które daje nam możliwość dowolnej aranżacji pomieszczenia, bez konieczności zmniejszania powierzchni użytkowej. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysoką trwałość oraz niezawodność – 30 lat gwarancji.

Oferujemy Państwu ogrzewanie podłogowe elektryczne w dwóch wariantach:
• Ogrzewanie podłogowe bezpośrednie – system zamontowany bezpośrednio pod panelami, deską podłogową.
• Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne – system zainstalowany pod wylewką akumulacyjna gdzie warstwą wierzchnią są płytki ceramiczne lub parkiet klejony.  

ogrzewanie_podlogowe_elektryczne

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne to równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia . Charakteryzuje się ono brakiem cyrkulacji powietrza ze względu na oddawanie ciepła do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Elementem wykończenia ścian są płyty kartonowo – gipsowe bez jak i z wykończeniem, płyty laminowane , panele ścienne .
Ogrzewanie sufitowe montujemy w przypadku, gdy nie jest możliwe ogrzewanie podłogowe lub ścienne ze względu na brak wolnej powierzchni. ( np. duża ilość zabudowanej podłogi, gruby dywan lub zabudowana ściana) 

Ogrzewanie_scienne_folie_grzewcze

Grzejniki

W naszej ofercie dostępna jest Folia Grzewcza o mocy 400W/m2, którą można wykorzystać do stworzenia własnego grzejnika. Montując folie grzejną, pod płytę kartonowo-gipsową, lub kamień naturalny otrzymamy grzejnik o niewielkim zużyciu energii elektrycznej, dużej sprawności, a dzięki zastosowanemu termoregulatorowi będziemy mieli pełną kontrole temperatury pracy,a nasz grzejnik będzie zużywał około 30% mniej energii elektrycznej w stosunku do mocy. 

grzejnik_folie_grzewcze

Podgrzewane lustra

Zastosowanie folii grzejnej pod lustrem zagwarantuje rozwiązanie problemu z jego parowaniem, a dodatkowo nasze lustro zamieni się w grzejnik.
Grzejnik, w tym przypadku jest nim lustro gwarantuje możliwość podniesienia komfortu termicznego pomieszczenia w krótkim czasie. 

podgrzewane_lustro_folia_grzewcza_solte

Ogrzewanie obiektów sakralnych

Folia grzejna idealnie sprawdzi się jako element grzewczy w podstawowych systemach grzewczych w obiektach sakralnych. Szybkie nagrzewanie gwarantuje niskie koszty eksploatacji. System instalowany jest strefowo przez co mamy możliwość załączenia poszczególnych stref w zależności od ilości wiernych.
• Podesty grzewcze – Zastosowanie folii grzejnej jako ogrzewanie podłogowe elektryczne w formie miejscowych podestów to bezpieczny, solidny system grzewczy zapewniający równomierne ciepło.
• Bezpośrednie ogrzewanie wiernych : Ogrzewanie bezpośrednie wiernych polega na umieszczeniu elementu grzewczego na ławie(np. poduszka grzewcza) lub pod ławą (jako grzałka) która emituje ciepło ogrzewające użytkownika w kilka minut. 

ogrzewanie_kosciolow_folia_grzewcza

Pozostałe możliwości zastosowania folii grzewczych

Przykładowe możliwości zastosowania Folii Grzewczej:
• Okna balkonowe i wystawowe to powierzchnie, gdzie generują się największe straty ciepła. Montując pas Folii Grzejnej pod podłogą, budujemy kurtynę zaporową, która znacznie ograniczy napływ zimnego powietrza. Funkcja ta pełni role grzejnika podłogowego.
• Poduszki grzejne – Nasz produkt może być wykorzystany do wykonania wszelkiego rodzaju poduszek, mat, kocy grzewczych o napięciu stałym oraz zmiennym
• Zoologia – po połączeniu Folii Grzejnej i termoregulatora stworzymy zbliżony do naturalnego klimat dla naszego pupila.
• Ogrzewanie kamperów / kampingów – Folia zasilana prądem stałym idealnie sprawdza się przy ogrzewaniu przyczep kempingowych, domków letniskowych w których nie posiadamy dostępu do sieci elektrycznej. System ten możemy podłączyć do akumulatora jak też bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych.